Інтелектуальний розвиток дітей дошкільного віку

Що таке інтелектуальний розвиток дитини?/Files/images/10046-14.GIF

Інтелектуальний розвиток – це рівень і швидкість розумових процесів: вміння порівнювати, дізнаватися, узагальнювати, робити висновки. Також до інтелектуального розвитку відносяться мовленнєвий розвиток і здатність до самонавчання. Все це не зумовлено і заздалегідь не закладено в дитини: тільки від батьків залежить, як швидко він навчитися самостійно мислити. Ці процеси, наприклад, можна прискорити, сповільнити або навіть зупинити на якомусь етапі.

Періоди інтелектуального розвитку

Інтелектуальний розвиток дитини, залежно від віку, має кілька стадій. В кінці першого – початку другого року, поки малюк ще не опанував активно промовою, йому властиве наочно-дієве мислення. У цьому віці наочно і активно знайомиться з навколишньою дійсністю за допомогою тактильного вивчення предметів. Головними людьми, які допоможуть дитинці познайомитися з предметами і способами їх використання, стають батьки. Саме ці навички стають першими знаннями дитини на шляху подальшого пізнання світу.

У дошкільнят у віці 4-6 років прокидається вже наочно-образне мислення. Тобто, дошкільнята мислять наочними образами і при цьому ще не знайомі з конкретними поняттями. Мислення діток на цьому етапі підпорядковане їх сприйняття. Наочним прикладом для пояснення, як влаштовано розуміння навколишнього світу у дітей такого віку, можуть послужити результати експерименту психолога Ж. Піаже. Так, кільком дітям до 7 років показують два однакових кульки з тіста. Дивлячись на два однакових предмета, дітки погоджуються, що ці предмети рівні. А після цього один з кульок розкочують в коржик. При цьому діти бачать, що тесту до нього не додавали, але все одно стверджують, що кількість тесту в цьому колишньому кульці збільшилася.

Вже в шкільному віці у дитини формується словесно-логічне мислення. У цей період діти, внаслідок навчання, вже пізнають все більш глибокі властивості предметів і явищ. Словесно-логічне мислення – це вміння абстрактно думати, здатність міркувати і сприймати абстрактні поняття.

Таким чином, інтелектуальний розвиток дитини ділитися на кілька періодів, і кожен попередній створює фундамент для подальшого. Буде не зайвим (та й просто цікаво батькам) на кожному етапі брати участь у розвитку дитини. Мотивувати його до все нових пізнань, заохочувати активність і допитливість, ні в якому разі не оточувати малюка безглуздими заборонами і табу.

Як розвивати інтелект дитини?/Files/images/zastavki_2014/jphoto290482.gif

Добрими помічниками в справі інтелектуального розвитку дитини стануть всілякі інтелектуальні розвиваючі ігри, завдання; творчі заняття з ліплення, орігамі, моделюванню. Творчість взагалі є одним з важливих аспектів у розвитку дитини, особливо спільно з батьками. Тому, аплікації або вироби на новорічну ялинку, наприклад, можуть творитися саме за участю батьків.

Не зайвим буде навчити дитину читанню. Читання вчить дитину думати, розвиває уяву, розвиває мову, а також допомагає йому розуміти людей, світ і себе в ньому. Головне – не примушувати дитину до читання, інакше можна виробити в ньому стійке неприйняття цього процесу.

Для того, щоб встановити рівень розвитку дитини, можна скористатися спеціальними тестами. Такі тести розроблені на кожен певний вік малюка, і при правильному використанні дають умовно достовірну інформацію.

/Files/images/zastavki_2014/7311_1_.gif